Halvemman luokan Nokia-malleja (Symbian) vastaan tulee myymään kyllä paremmin,kunhan hinta tulee vielä olemaan väh.samaa tasoa tai edullisempi.
21.2.2012 14:22 #1
Tuo Ace vaikuttaa varsinkin mielenkiintoiselta jos hinta on kohdallaan. Eli jotain 2-300€. Nykyisen Acen hinnalla tuo tulee myymään järjettömästi.
21.2.2012 14:44 #2
Samsung se jaksaa yllättää muotoilulla.
21.2.2012 15:39 #3
Eipä ole hirveästi vaihtoehtoa muotoilussa, jos meinataan saada laitteet jatkossakin mahtumaan taskuun nätisti. Pitäskö olla pistoolikahva vaakakäyttöä varten ja teleskooppiantenni paremman kuuluvuuden vuoksi että muotoilu miellyttäisi? Sitäpaitsi nämä on näitä halvemman pään malleja, joten tuskin tulee mitään ihmeitä vastaan muotoilurintamalla.
21.2.2012 15:50 #4
:) juurikin näin.. miten muuten muotoilet kapulan?
-Rannekelloksi, no mutta sekin olisi Casion kopiointia:)
-Palloksi, kopiointia sekin..
-Kuutioksi, noppafirman kopiointia..
-rinkeliksi, hävytöntä..
Ei kauheasti ole keksimättömiä muotoja.. Tuo pistoolikahva muotoilu menisi oikeuteen Clockin toimesta.. ja kopiointia sekin.. Kylläpä on mielikuvituksetonta porukkaa jokapaikassa.
21.2.2012 16:10 #5
@4 ja 5
Kyllä pyörää voi uudistaa, vaikkei sitä tarvitsisikaan keksiä uudestaan. Suorakulmionkin kun voi muotoilla miljoonalla eri tavalla, tuossa muutama esimerkki: http://www.puhelinvertailu.com/vertaa.c..._n8&p3=nokia_n9
Samsung sen sijaan tekee kaikki puhelimensa täysin samasta muotista, josta Apple teki omansa jo joskus vuosia takaperin (http://www.puhelinvertailu.com/vertaa.cfm?p1=apple_iphone_16gb).
21.2.2012 17:39 #6
No onhan nuo kaikki toistensa kopioita. SAmsung muotoilee ihan yhtä reilusti eri tavalla kuin kaikki muutkin. Kuoria on erivärisiä, napit on erilaisia, näytöt erikokoisia, puhelimien mitat eroavat toisistaan yms.. Saman form factorin luureita ei vaan saa kovinkaan erilaisia.
OK, Samsungilla kulkee tuo vanhemman iphonen / Galaxy S:n tyylinen kromireunus monessa mallissa, mutta miksi ei, se on tyylikäs ja hyödyllinen koriste ja onhan noita reunuksia muillakin..
Eikä tuo n9 + Nokian muut samanlaiset luurit ole niin suuri poikkeus muista. on toki hieman joukosta poikkeava, mutta ei nyt niin kauhean radikaalisti ,että sillä olisi mitään merkitystä. Lähinnä ne ovat minusta kolhoja kädessä, vaikka pinta tuntuukin kivalta. Samsung tyylinen muotoilu, mutta Nokian materiaali niin alkaisi olla aika toimiva paketti, millä voisi mennä seuraavat 5v.
Muotoilusta yritetään nykyisin tehdä härkänen vaikka sillä ei kovin suurta merkitystä oikeasti olekaan. Puhelin on vapaammin personoitavissa näytön kohdalta (siis muissa kuin WP luureissa).
21.2.2012 17:48 #7
Ja lisää halpamuovia...
21.2.2012 22:41 #8
8@ halpaa muovia,Nokiassa?.totta puhut. ;)
22.2.2012 23:05 #9
@9 Meikäläisen N8 ainaki on iha alumiinia eikä korea muovia. Nokia ei tee halpamuovi leluja!
23.2.2012 01:01 #10
Milloin noi mahtavat Suomen markkinoille tulla? Itteä ainakii kiinnostas toi ace 2. Mikäköhän tulee olemaan ace 2:n hinta?
23.2.2012 22:56 #11